ADMINISTRATOR: Pracodawca przysłał pismo kwestionujące powstanie sporu zbiorowego. Co o tym sądzisz?

PRZEWODNICZĄCY: Pracodawcy coraz częściej informują PIP o odmowie uznania sporu zbiorowego. Robią to, choć przepisy nie przewidują takiego rozwiązania. Zgodnie z ustawą z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. z 1991 r. nr 55, poz. 236 ze zm.) jest obowiązek powiadomić inspekcję pracy o powstaniu sporu zbiorowego. Ustawa nie określa, co ma zrobić przedsiębiorca, który uważa, że wysuwane przez działaczy postulaty nie mogą być rozstrzygane w oparciu o przepisy ustawy.

ADMINISTRATOR: Ale możesz odnieść się do uwag zawartych w piśmie?

PRZEWODNICZĄCY: Nie ingeruję w sprawy reprezentacji ZZPRC i Społecznego Związku. Jeśli w ogóle jest to zasadna uwaga to liczę, że szybko zostanie wyprostowana.

ADMINISTRATOR: A sprawa pozostałych uwag?

PRZEWODNICZĄCY: Organizacje wielokrotnie informowały pracodawcę między innymi blokowaniu awansów poziomych o nierównym traktowaniu co do nadgodzin. A sprawa podwyżek i oczekiwań pracowników w tym obszarze jest oczywista. Nie doszło do porozumienia więc korzystamy z innej drogi.

ADMINISTRATOR: Co więc dalej?

PRZEWODNICZĄCY: Czekamy. Termin jest 30-06-2022r. Według mnie ktoś kto chce poważnie podjeść do sprawy to organizuje spotkanie. Rozmawia. Szuka rozwiązań. Jeśli nie to po tym terminie wzywamy do rokowań w ramach sporu i tyle.

By admin

10 thoughts on “Nie ma sporu ? Rozmowa z Przewodniczącym.”
  1. Na ostro z nimi teraz!!!!! Miło i grzecznie to już było przez 1,5 roku i nic to nie poprawiło Naszej sytuacji finansowej.

  2. To jest komedia bo zarząd odnosi się do pkt 1, gdzie sugeruje że podwyżki 5,6% były od 1 stycznia 2022 jako te za 2021, tyle że nie zostały wydrążone 2021 ponieważ jedne związki nie podpisały… Ale jak dawali 4,4% to posiłkowali się że 5,6% są jako za 2022 i razem dają 10% 😂 Przepraszam bardzo ale wypadało by żeby zarząd się określili czy 5,6% było jako za 2021 czy jako za 2022. Jeśli stwierdzą, że było za 2021 to niech nie gadają głupot że w 2022 dali 10%. Jeśli chwalą się że teraz dali 10% to znaczy że w 2021 nie było nic i się należy rekompensata!

  3. No i termin miną, odpowiedź zarządu jaka jest każdy wie. Więc pytam się co teraz? Może trza zacząć robić szum? Wszyscy wiemy że o strajku można zapomnieć. Nikt instalacji nie zatrzyma, nikt bram nie zablokuje, ale może robienie hałasu w mediach, może jakieś zbiórki pod urzędami, pokaże tym na górze że jest nam źle. Ci dalej zrobią związki?

  4. Uważam, że jak zarząd będzie robił trudności z rejestracja sporu zgłosić do prokuratury. Zgłosić radzie nadzorczej i do Tarnowa. nie można łamać prawa.

  5. Tarnów po 5000zl zapomogi i 300zl podwyżki. Łącznie jesteśmy 7500zl w plecy biorąc pod uwagę 2500zl z zeszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *