ADMINISTRATOR: Wczoraj decyzją Zarządu uruchomiona zostanie podwyżka 240 zł i 4,4%. Czy to satysfakcjonuje naszą organizację?

PRZEWODNICZĄCY: Oczywiście nie. Jest to decyzja pracodawcy. Oczekiwania pracowników były znacznie wyższe?

ADMINISTRATOR: Co w takim razie dalej?

PRZEWODNICZĄCY: Wczoraj odbyło się spotkanie organizacji związkowych. Organizacje planują wejście w spór zbiorowy z pracodawcą.

ADMINISTRATOR: Dlaczego?

PRZEWODNICZĄCY: Według organizacji związkowych formuła zaufania do pracodawcy się wyczerpała. Nic nie dało spotykanie się na forum i klepanie się po plecach. Przypominam, że w grudniu 2021r. na FPS zaproponowałem wypłatę jeszcze w 2021r. kwoty 2500 zł . Odrzucono to. Organizacje uważają, że nie było i nie ma dobrej woli pracodawcy. Świadczę o tym jeszcze inne sprawy. Trudno tu mówić o partnerstwie.

ADMINISTRATOR: Na jednej ze stron związkowych chwalona jest decyzja pracodawcy o wypłacie 240 zł?

PRZEWODNICZĄCY: Mówiłem już co myślę o organizacjach łamiących jedność pozostałych organizacji związkowych i popierających pracodawcę. Poza tym jest zapis w układzie zbiorowym pracy. I był to obowiązek pracodawcy ustalenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń.

ADMINISTRATOR: Czy myślicie, że spór coś da?

PRZEWODNICZĄCY: Większość pracowników ma dość bierności organizacji związkowych i podlizywanie się pracodawcy. Nagłaśnianie w całej Polsce tego, że nasze pensje są relatywnie coraz słabsze, że minimalne wynagrodzenie wg tabeli płac jest niższe od minimalnej krajowej może przynieść efekty. Sądzę, że ta podwyżka 240 zł jest tego dowodem. Nie wprowadzenie żadnych podwyżek odbiło by się negatywnym echem w Polsce. Pracodawca mógł się tego obawiać.

ADMINISTRATOR: Spór lepszy od dialogu?

PRZEWODNICZĄCY: Cześć osób kojarzy spór ze strajkiem. To ostatni i niekonieczny etap. Tymczasem spór to dialog i negocjacje. Gdybyśmy podpisali porozumienie to zamknęło by sprawę dalszych rozmów podwyżkowych. Tak drogę mamy dalej otwartą.

By admin

9 thoughts on “Podwyżka 240 zł i co dalej?”
 1. Czy te podwyżki to nie jest dyskryminacja pracowników jednozmianowych?
  Czyli biorąc pod uwagę spór zbiorowy, mamy spokój z jakimikolwiek podwyżkami do końca roku, a już na pewno do września bo przez okres wakacyjny nic się nie będzie dziać.
  No trudno, takie życie. A biorąc pod uwagę obecną sytuację każdy pracownik co należy do solidarności i ma chociaż trochę szacunku do siebie powinien się z niej wypisać.

  1. Tu nie ma ludzi co mają szacunek do siebie i innych.
   Związki robia ich w ch… a oni płacą na nich i tkwią w tym bagnie.
   Mało tego, bawią sie z nimi na imprezach zwiazkowych cieszac sie z kielbaski i chrzczonego piwa.
   Jest fajnie

   1. Kpina! Żeby się czasem wszystkim dniówkowym laborantom, elektrykom, mechanikom etc. w d***** od takiego dobrobytu nie poprzewracało…

 2. 240zł ma być liczne od stycznia? Lutego? Czerwca czy od 1 lipca?
  Kiedy ruszacie ze sporem bo pracownicy mają na prawdę dość.

 3. Zarząd Spółki na posiedzeniu w dniu 23 czerwca 2022 roku podjął uchwałę w sprawie ustalenia wysokości wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na rok obrotowy 2022.
  W ramach negocjacji wynikających z ZUZP, prowadzonych od 10 maja do 15 czerwca, strona związkowa każdorazowo odrzucała przedstawiane przez Pracodawcę propozycje Porozumień, mówiących zarówno o uruchomieniu drugiej transzy podwyżek płac od 1 czerwca 2022 roku w wymiarze procentowym, jak i w wymiarze kwotowym. Dodatkowo w dniu 15 czerwca, podczas spotkania Pracodawca rozszerzył swoją propozycję, o wnioskowany przez stronę związkową postulat – prowadzenia dalszych rozmów w zakresie zmian nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.
  Wobec braku porozumienia w ramach prowadzonych negocjacji, zgodnie z procedurą negocjowania wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 6 września 2010 roku, Zarząd Spółki ustalił wysokość wskaźnika na rok obrotowy 2022 w wysokości wynikającej z wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za rok 2022 jakie zostanie osiągnięte po uwzględnieniu:
  1) podwyżek wynagrodzeń zasadniczych o 5,6% i pozostałych składników – realizowanych od 1 stycznia 2022 r. na podstawie Postanowienia Układowego z 4 marca 2022r.,
  2) podwyżek wynagrodzeń zasadniczych o 4,4% średniego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wynikającego z nich wzrostu dodatku zmianowego, od 1 czerwca 2022 r.,
  3) pozostałych składników wynagrodzeń, które zostają zaliczone do wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zgodnie z definicją ujętą w ZUZP.
  W ślad za tym wydane zostało zarządzenie w sprawie ustalenia wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku obrotowym 2022.
  Uchwała Zarządu została podjęta jednogłośnie.

 4. Po raz kolejny związki oszukały pracowników!!!!!!
  Wy nie jesteście od rozdzielania podwyżek, tylko od ich negocjowania! My jako przełożeni mamy te kwoty dzielić, na tych co zasługują bądź nie!
  Macie jedno proste zadanie! Wyciągnąć od zarządu tyle ile jest w danej sytuacji możliwe!
  Olaliście pracowników dniówkowych, z dużym stażem i doświadczeniem, podziękujemy Wam na najbliższych walnych!!!!!!
  Związki zawodowe w GAZAP nie istnieją!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *