PYTANIE. Czujecie się zdradzeni? Kto i kogo zdradził?

PRZEWODNICZĄCY. Przed spotkaniem z Tarnowem mieliśmy wewnętrzne spotkanie organizacji związkowych. Mówiliśmy o tym o co będziemy pytać, co nas obecnie nurtuje.

PYTANIE. To w porządku. Tylko co dalej?

PRZEWODNICZĄCY. Okazało się że pracodawca był doskonale przygotowany by odbijać nasze wnioski i postulaty. Jakby ktoś wcześniej poinformował go tym co chcieliśmy zapytać.

PYTANIE. Macie jakieś podejrzenia?

PRZEWODNICZĄCY. Oczywiście nie ma w tym nic złego, że pracodawca znał pytania dzięki czemu odpowiedzi były konkretne. Natomiast niepokojący jest sam fakt wyniesienia tego na zewnątrz. Nie sądzimy by był to przypadek.

PYTANIE. Pracowników najbardziej interesują pieniądze. Co z podwyżkami?

PRZEWODNICZĄCY . Jesteśmy rozgoryczeni. Jedna organizacja wyłamała się ze wspólnego stanowiska organizacji. To boli. To osłabia naszą siłę przekazu. Dla nas 250 zł brutto to zdecydowanie za mało. Pracodawca rozmawia tylko z tą organizacją.

PYTANIE. Co dalej?

PRZEWODNICZĄCY . Trudna sytuacja. Pracodawca nie organizuje już spotkań płacowych ze wszystkimi organizacjami.

PYTANIE. Dokąd to nas zaprowadzi?

PRZEWODNICZĄCY . Nie wiem. Może członkowie ich związku pomogą. Naiwni są ci którzy milczą, przytakują i liczą na lukratywne stanowiska. Ilość ich jest ograniczona. Można liczyć na wiele, ale tylko na marzeniach to się zakończy. Trzeba myśleć globalnie o wszystkich pracownikach.

PYTANIE. No właśnie. A większość załogi? Co oni mają zrobić?

PRZEWODNICZĄCY . Niestety cierpimy na tym wszyscy. Na braku wspólnego stanowiska. Prezes obiecał na jednym ze spotkań że te 4,4% wypłaci więc czekamy na realizację tej obietnicy.

PYTANIE. Czy to koniec działań pozostałych organizacji? Bo na tą jedną to już nie liczę.

PRZEWODNICZĄCY . Spotkamy się pewnie w najbliższych dniach i będziemy decydować co do dalej robić.

PYTANIE. Dlaczego nie chcieliście wziąć tych 4,4% i rozmawiać dalej?

PRZEWODNICZĄCY. Powiedzmy szczerze, że uważamy to za podpuchę. Nie ma szans na szybkie ustalenie nowej tabeli płac i nowego taryfikatora. Obiecanie jednym ze podniosą grupę itd. Za chwilę ruszy lawina wniosków. Dlaczego oni a nie my. My też chcemy o jedną grupę wyżej itd. Pracodawca może liczy na kolejne skłócenie organizacji związkowych i rozmowy w nieskończoność. Poza tym w proponowanym porozumieniu płacowym nie ma zapisów, że 4,4% jest tylko pierwszym etapem. A reszta podwyżek przeznaczona będzie na nowy taryfikator. Nie ma o tym mowy. Gdyby tak było to z pewnością byśmy to wzięli. Dlatego uważamy że to kolejna zagrywka taktyczna. Niestety jedni się na to nabrali.

PYTANIE. To jest jakieś wyjście. Zaproponować dopisanie w porozumieniu klauzuli, że te 4,4% nie kończy podwyżek w tym roku.

PRZEWODNICZĄCY. Tak. Z pewnością na to byśmy przystali. Ale najpierw trzeba z nami rozmawiać.

PYTANIE. Czy to jakieś fatum? Powtarza się historia z poprzedniego roku.

PRZEWODNICZĄCY. Niestety. Choć sytuacja jest nieco inna. W tamtym roku tylko jedna organizacja nie podpisała. W tym roku tylko jedna chce podpisać. Ale wynik jest i tak ten sam. Brak podwyżek.

By admin

8 thoughts on “Zdradzeni-rozmowa z Przewodniczącym”
 1. Prawda jest taka, że trzeba sobie zadać pytanie dlaczego związki walczą między sobą? Co jest do zdobycia? 🙂 jak wyżej napisane ciepłe posadki dla swoich są dla paru osób, a nie dla wszystkich. Jeśli nie miały by nic do ugrania indywidualnie to by wystąpiły wspólnie! Prace nad nowym taryfikatorem można była zacząć po bożemu od 01.01.2022!!! W GA azoty mają analityków którzy na bank potrafią na początku stycznia podać przybliżony zysk za rok obrotowy, i wiadomo jak amen w pacierzu, że w 2022 dojdzie do podwyżek… Więc? Więc właśnie już od stycznia zacząć ustalać skład i rachować. Żeby po 27 kwietnia, dać sobie jakieś 2 tygodnie na dokładne wyliczenie już z oficjalnego zysku!!! W połowie maja wypełnić brakujące pola (które były niewiadome do oficjalnych wyników) podpisać, wbić pieczątki i wprowadzić w życie od 1 czerwca… Dziękuję

 2. Rekordowe zyski, nie występowaliscie o podwyższona nagrodę na dzień chemika zeby startować z lepszej pozycji negocjacyjnej, dali minimum ile mogli dać, a oni wyskakują z podwyżka tyle co kot napłakał, pomożesz krytyki to wszystko. O solidarności szkoda gadać. Zarząd rozgrywa związki jak dzieci na placu zabaw…

 3. Panowie związkowcy, a może należy sprawę nagłośnić medialnie. Niech społeczeństwo i rolnicy wiedzą jakie spółka ma zyski, a jakie proponuję podwyżki pracownikom, może wtedy coś dotrze do rządu, Sasina czy Morawieckiego.

  1. Dokładnie. Popatrzcie sobie jak ładnie przedstawia samego siebie zarząd naszej spółki. A to jakieś nagrody za coś tam a to jakieś sponsoringi a to jakieś festyny. Może niech związki na każdym poście fejsokowym dają w komentarzu jak zmieniały się w tym czasie place pracownik, jak rosły pracę zarządu. Bo oni sobie robią ładny PR i ludzie naprawdę myślą że „azociaki” to aby narzekają. No i oczywiście wypisujecie się ludzie ze związków zwłaszcza z „S”.

 4. Myślenie globalnie o wszystkich pracownikach…. buahahaha, w wykonaniu większości związków w zakładzie… hahaha. Żart dnia.
  Piszecie Panowie tylko o podwyżkach, kwestia ważna ale czy najważniejsza? A skoro tak, to popieracie podwyżkę kwotową czy procentową? Dla kolegi pytam.

 5. Brak wspólnego celu wszystkich związków i pracowników jest przyczyną obecnej sytuacji. Trzeba tylko logicznie pomyśleć kto miesza skłóca ludzi nastawia przeciwko sobie. Dla mnie cele powinny być 2 : a)Wzmocnienie roli Puław w zarządzaniu grupą. b) Podwyżki – to że teraz rzucili parę zł domowe budżety podniosły się z kolan nie znaczy że za chwilę te pieniądze dalej będą ,wakacje, kredyty,dzieci na studia szkoły, a my zęby w parapet .

 6. Nie bardzo rozumię matematykę zarządu i zarazem naszego rządu:
  Wszystko drożeje! Zyski kolosalne po mimo kryzysu i pandemii i wojny! Nagroda na święta bożonarodzeniowe 300zł mniejsza, nagroda roczna 300zł mniejsza, nagroda na dzień chemika 900zł mniejsza! Podwyżek brak!!! Już nie mówię o kręgosłupie moralnym, ale zapytam: czy macie ksztę EMPATII???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *