Porównywanie się nie ma sensu … Rozmowa z Przewodniczącym.

PYTANIE: Możesz powiedzieć co to za spotkanie dzisiaj się odbyło?

PRZEWODNICZĄCY. Tak. Było to spotkanie między organizacjami związkowymi, które podpisały komplet dokumentów płacowych. Dyskutowaliśmy co robić dalej.

PYTANIE: I jakie wnioski?

PRZEWODNICZĄCY. Próbowałem zachęcić kolegów do elastyczności i poszukiwań rozwiązań, które uruchomiły by pieniądze dla pracowników. Stare porozumienie nie obowiązuje więc zachęcałem do stworzenia nowego, które byłoby do zaakceptowania przez wszystkie organizacje. Nie udało się. Główny argument był taki dlaczego cały zakład ma być szantażowany przez jedną osobę. I oczywiście rozumiem to. Tylko że to nie doprowadzi do pozytywnych rozwiązań.

PYTANIE: Trochę jest jednak w tym racji.

PRZEWODNICZĄCY. Tak. Oparte jest to wszystko na populizmie i walki między dniówkowymi a zmianowymi.

Kilkanaście lat temu jak wprowadzano pięciobrygadówkę nikomu przez myśl nie przeszło z dniówkowych by to blokować. Dziś szum o L2 która jest tylko namiastką wolnego czasu pracy w stosunku tego co mają pracownicy zmianowi. Tym bardziej, że to L2 już dawno funkcjonuje. Chodzi tylko o wpisanie w układ zbiorowy pracy.

To samo dotyczy dodatku zmianowego. Gdy jego wielkość największa w kraju była wprowadzana kilkanaście lat temu nikt z dniówkowych nawet nie myślał o tym by go blokować.

Dziś też mamy szum o dodatek funkcyjny. To raptem jakieś 200 zł brutto. Nie wiem czy to dużo za odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy. Za BHP mistrz, kierownik może pójść na 3 lata do więzienia. Czy ta cena warta tego? Niech sobie odpowie każdy sam który zazdrości tego.

PYTANIE: Ale szum jest też o zmiany w układzie zbiorowym pracy.

PRZEWODNICZĄCY. Tak. Ale są one tylko na jeden rok. Myślę tu o dodatku zmianowym. Różnica to 50 zł. Zgadzam się, że liczy się sam fakt jego zmniejszenia i że był to nietrafiony pomysł. Nie cofniemy czasu. Czy to ma blokować tysiące zł które dostaniemy? To zmiana tylko jednorazowa.

PYTANIE: I co dalej?

PRZEWODNICZĄCY. Ponieważ koledzy z innych związków nie chcą renegocjować porozumień płacowych pozostał tylko apel do członków ZZPRC o to by wpłynęli na Pana Przewodniczącego, by ten podpisał to co jest.

PYTANIE: Myślisz, że są jakieś szanse?

PRZEWODNICZĄCY. Szczerze? Małe.

Musielibyśmy zmienić swoją mentalność. I przestać się porównywać. Ile dostaną zmianowi, ile dostaną dniówkowi itp.

Porównywanie nie ma sensu. Zawsze ktoś będzie piękniejszy i bogatszy od Nas . Czy to ma być powód do stresu? Czy to ma sens? Czy lepiej nic nie dostać bo drugi ma o przysłowiową 1 zł więcej?

Porównuj zawsze Sam do Siebie. Ile masz dziś, a ile będziesz miał jutro? Jeśli więcej to jest OK.

PYTANIE: Dziękuję za rozmowę. Czy chciałbyś coś dodać na koniec?

PRZEWODNICZĄCY. Powiedzmy sobie jasno. Nie zgadzam się ze wszystkim zapisami jakie są w porozumieniu płacowym. Nie zgadzam się ze zmniejszonym dodatkiem zmianowym. Chciałbym by wprowadzono dodatek stażowy. Tylko pytam czy na dziś mamy inną alternatywę?

63 komentarze Dodaj swoje
 1. jak byla wprowadzana 5-bryg zeby ja wpisac w uklad czy cos bylo zabierane dniowkowym, czekam na nastepna propozycje typu dac zmianowym podwyzke, zabrac dniowkowym na rok L2 i wasze podpisy , za kogo macie ludzi, dniowkowych i zmianowych, zarzad sie smieje a wy to ubieracie w piekna historie niesprawiedliwosci , az w nia uwierzymy , waszym zadaniem jest negocjowac o kazda grupe , tym bardziej ze przy danej inflacji za ostanie 4lata i aktualny rok to wypadacie miernie a robicie z tego sukces , znowu musi byc strajk zeby to zaloga sama zadbala o siebie… i drugi strajk zeby zwiazkowcy oddali pensje na cele charytatywne za mierne dzialania.

  1. kolejny odleciany. o czym ty piszesz …strajk czy ty rozumiesz to słowo.. nikt palcem nie tknie .
   był wrega na negocjacjach i nic nie zrobił teraz będzie 2 lata podpisy zbierane i nic z tego nie wyniknie.

   1. Felietonista kreuje się na wielkiego negocjatora a on jest wykonawcą poleceń zarządu.
    TO POROZUMIENIE TO KOPIA POROZUMIEŃ Z TARNOWA I INNYCH SPÓŁEK.
    Nic nie negocjowano. Dogadał się nszz z zarządem by to przeforsować i tyle.
    Dla nas to wyszło 5,6% przy naszej średniej innych znacznie więcej bo mieli niższe średnie.
    Jedyna nowość do dodatek funkcyjny. Ale dlaczego on a nie dodatek stażowy.

 2. Czy Panu serio chodzi tylko o to zeby dostac jednorazową wyplate 2500 brutto i sie tym cieszyc a resztę kiedys wynegocjowab bo to jest dla Pana najwazniejsze?

  O takie grosze sie pochylic, ma Pan godnosc aby tak zrobić?

  Szacun ku…a

   1. Warto zchylac sie po marny grosz a nie po cos wiecej?
    Zarząd i marni zwiazkowcy walcza tylko o kase dla siebie a nie dla ludzi. A czego tego co dają nie podzielic równo? Dlaczego Ci od grupy 7 w gore maja dostac wiecej niz Ci co od 6 grupy w dół. Zerknij Panie na wszystkich a nie tylko na swoj nos

    1. Jak chcesz zarabiać tyle co twój przełożony to było się uczyć. Czasy komuny juz był i mam nadzieję że nie wrócą.

     1. Skąd ty się urwałeś. Na „Zakładach” większość dobrych posad albo się dziedziczy, albo zdobywa po przeczytaniu poradnika pt. „Awansowanie poprzez dupolizanie” Zdziwiłbyś się jak wykształceni są pracownicy w grupach III-V. I wcale nie są to radomskie uczelnie.

    2. O co chcesz walczyć ? Kto ci da coś więcej ? Jakie wy macie złudne nadzieję na jakieś dodatki stażowe lub kilkadziesiąt procent podwyżki… W przyszłym roku i w następnych dostaniecie jedno wielkie G jak będzie tak jak teraz. Dalej idźcie za swoim mentorem dzięki któremu nikt nic nie dostanie. Pisanie na forum to nie jest żadna walka i nikt nie traktuje was poważnie, tym bardziej zarząd. Już były czasy gdzie takie działania zablokowały wszystko na dłuższy okres, ale najlepiej założyć klapki na oczy i iść ślepo za panem W

    1. Arek uważasz się za wykształconego… To mam pytanie jak zarabiać tyle co przełożony, pokaż mi tą twoją matematykę? Ja mam 4 tyś a ty masz 6 tyś między nami jest 2 tyś różnicy… Jak każdy dostanie po równe 300 to ja będę miał 4300, a ty 6300 więc w którym momencie będę miał tyle samo co ty??? Nawet 1 grosz nie zbliżę się do twojej pensji!!! A jak uważasz się za mega eksperta to pokaż w dyrekcji swoje projekty dokonania i papiery ze studiów doktoranckich i niech dadzą Ci za wybitne osiągnięcia więcej kasy… W czym problem???

 3. Dziwni ludzie. Pewnie nic nie będzie i w tym i w przyszłym roku. Jeszcze zatęsknicie za tym 2500zł i 300 zł.
  Wręga zamąci i tyle z tego będzie.

  1. Tyle że to 300 czy 2.5tys to miało być średnio jeśli jesteś pracownikiem z małą stawką nie zobaczył byś tych pieniędzy tylko mały procent. Ludzie czytajcie ze zrozumieniem propozycje.

  2. Zamacil to Ci Kaminski z zarzadem ….tez sie nie zgodzili bo umowa dzialala na szkoda pracownikow ale no jakos za pare godzin juz bylo dobrze wszytsko … I oglosil wielko sukces ! Dajcie spokoj nawet inflacji mie pokryc a on sie czuje jakby ze 20 procent ugral wstyd i hanba …. Wielki negocjator nanegocjowal co mi poflozyli pod nos hahah smieje sie do tej pory z tego jak mozna nisko upasc 😀

 4. Zmiana w układzie na jeden rok? Czy ty w to wierzysz, raz na to pozwolimy to stanie się to tradycją. Piszesz ze to tylko 50 zł dla zmianowych, jednocześnie popierasz 200 dla mistrzów w zwyz? Ludzie na fabryce mają swoją godność. Nikt nie kwestionuje drugiej godziny dla dniowkowych. Dodatek dla mistrzów i wyżej był tylko po to zaproponowany żeby sklucic załogę, 200 brutto dla kierownika, on tego przecież nawet nie odczuje. Pracujesz w bhp tyle lat, widziałeś żeby ktoś wyżej był winny jakiemuś wypadkowi? Zawsze wina jest pracownika który pracuje na instalacji.

  1. Sorry ale mistrz odczuje 200 zł. Za latanie, doglądanie wszystkiego i jeszcze kupa papierkowej roboty powinien zarabiać odpowiednio więcej. A teraz jest tak, że zarabia często tyle ile sterowniczy z ratownikiem. To żenada i spadek morale.

   1. Bzdura. Jak mistrz jest dupa to lata i dogląda. Jak mistrz jest normalny człowiek i ma kwalifikacje odpowiednie do kierowania brygadą, to zgra ludzi tak żeby nie było potrzeby ich kontrolować.
    Widać UJ z ciebie nie mistrz i stanowisko masz bo plecy były.
    U mnie na brygadzie mistrz nie musi latać i nas kontrolować, my ufamy jemu on ufa nam.
    Prawie zacząłem ci współczuć że masz tak ciężko.

    1. Dokładnie tak jak piszesz”Typ z fabryki”. Ale niestety gro mistrzów nie ma pojęcia o zarządzaniu i myśli, że żyjemy w XIX wieku gdzie panował „Folwarczny system zarządzania”. A my się męczymy z takimi gnidami bo podwładnych mają za niewolników, a kierownika boją się bardziej od własnego cienia.

 5. Panie Przewodniczący sam sobie przeczysz. Proponował Pan żeby stworzyć nowe porozumienie bo stare już nie obowiązuje, ale jednocześnie żądacie żeby Pan Wręga podpisał to czego już nie ma?! Sami wywieszacie białą flagę w walce o załogę, ale winowajcą jest szantażysta – jeden!
  To o czyje interesy szanowne gremium teraz walczy? Spotkanie zakończono kapitulacją związków zawodowych.

    1. O stażowym nie nakłamali. Od razu mówili że nie ma zgody.
     O zmianowym -wszyscy się na to pierwotnie zgodzili ZZPRC też.
     Ale czy dziś jest inna alternatywa?
     Ja bym z chęcią renegocjował …. ale nie ma zgody.

     1. To dlaczego domagasz sie podpisania przez ZZPRC a nie nowych rozmow? Dlaczego nie przekonujesz i nie wymuszasz na Śliwie czy negocjatorze?

     2. Dlatego że na dziś nie ma innej alternatywy oraz dlatego że te działania które proponuje ZZPRC przedłużą sprawę na wiele miesięcy z minimalną szansą na pozytywne zakończenie.

     3. Ale to nie wina wregi ze zarząd uparty? Chyba wiesz jak przebiegały negocjacje. Cos ugraliście wiecej niż zarzad sam dal? To nie sa negocjacje a dyktatura.

 6. Panie przewodniczący jasnowidz Pan czy co? c
  Czytam te wpisy i miał Pan rację mentalność ludzka jest taka że lepiej nie mieć nic niż ktoś dostanie zł więcej.
  Wręga nic więcej nie zrobi. Będzie się boksował z jakimś podpisami. Już zbierał na śliwę i Kowalik i co …
  Gadał, dziamolił i lipa.
  Teraz też będzie lipa…
  A my będziemy płakać do podusi tęsknić za pieniędzmi

  1. Ludzie mają godnosc, przez 5 lat nie mieli podwyżki, jakbyś był na produkcji to byś zrozumiał że 130 zł nie raczy nikogo

    1. No chyba widzę swoją wypłatę więc o jakiej bzdurze mówisz , odkąd jest taryfikator wzrastał tylko zmianowy

 7. Pan SW jest w czarnej du….
  Przyjdzie styczeń 2022r. Nie będzie pieniędzy, nie będzie 2 godziny.
  Dniówkowi go przeklną …
  Pracownicy go przeklną …
  Wybory tuż tuż Znów chłopina polegnie i przegra kolejne wybory.

  1. Dotarliśmy do miejsca w którym żaden związek zawodowy nie jest zainteresowany walką o pracowników. W tej sytuacji to tylko rozwiązać organizacje opuścić biura i wracać do pracy na fabryce.
   Tyle co „wynegocjowali” nasi wybrańcy to i bez związków byśmy dostali. Panie i Panowie związkowcy , dziękujemy i już nie potrzebujemy.

   1. Jeżeli pracodawca daje na stół papiery i każe podpisać to każdy kto to zaakceptowal powinien wrócić na fabrykę , tylko sądzę że przez lata publikowania głupot nie spełniają wymagań by instalacje obsługiwać

 8. powinni usiasc jeszce raz do stolu i porozmawiac w przed swiatecznej atmosferze akurat pan wrega sie zlituje i podpisze

  1. Tacy aparatowi z 4ta grupa mieli by tej podwyżki ok 150 może na czysto już albo i mniej więc jak ktoś nie ma wysokiej grupy to nie ma co płakać bo nawet by tego nie odczuł

    1. Jeżeli mają ucinać dodatek zmianowy i dodawać to gdzie indziej to oczywiście że tak , walić taka łaskawość , w urzędach jakie podwyżki podostawali a tu spółka skarbu państwa i chcą wyr…. pracowników

 9. Czytam wszystko co piszecie i nie dowierzam, jak można się i innych sprzedać za 2500 zł średnio na pracownika.
  Chciałbym zaprotestować w stosunku do sytuacji do której miało doprowadzić podpisanie porozumienia. Jestem członkiem jednego ze związków i czuję się oszukany. Jako kierownik zakładu mam kategorię 11.Zostałem w dodatku funkcyjnym pominięty. Kierownik wydziału na moim zakładzie ma 9 kategorię, załóżmy że jest w poziomie D i dostaje 222 zł funkcyjnego. Razem licząc wskakuje w 10 kategorię. To coś jest tu nie tak. Po to był zbudowany taryfikator i każdy został odpowiednio oceniony i zakwalifikowany do danego poziomu w kategorii aby była różnica między stanowiskami. Na mocy podpisanego porozumienia wszyscy do 9 kategorii dostaliby dodatek funkcyjny a 10 i 11 kategoria już nie. Jest to nierówne traktowanie. Po drugie koordynatorzy oraz administrator obiektu to nie są stanowiska kierownicze. Nie wiem jak to się zakończy ale poważnie myślę nad rezygnacją z przynależności do związku zawodowego, który podpisał niekorzystne zapisy dla wielu pracowników…

  1. Z tej wypowiedzi wynika że jedyny problem to to że inni dostaną a ty nie. Bo to nie sprawiedliwe.
   Ziomek, a to że aparatowy czy tam ładowacz na pakowni nie dostanie to sprawiedliwe jest?
   Za co niby wam dodatki, a nam nie?
   Słyszałeś kiedyś o taryfikatorze?
   To taryfikator miał wynagradzać pracowników za pracę. Teraz chcecie go rozjechać dodatkami.

 10. Cały zakład to jest szantażowany przez felietonistę z solidarności, jak umiecie liczyć to sprawdźcie ile by dostał podwyżki, a ile by dostał stażowego i to jego szczucie na nadgodziny bo ze względu na zaniżone obsady zwolnienia, opieki generują nadgodziny bo innego wyjścia nie ma

 11. 1. Jeżeli zarząd jest za ludźmi, to dlaczego nie powie: wypłacimy wszystkim rekompensatę 2500 brutto za rok 2021, a do rozmów siądziemy po nowym roku???
  2. Jak zaufać jeżeli stosuje się szantaż… Chcecie 2500 za rok 2021 to podpiszcie podwyżki za rok 2022! Co ma jedno do drugiego, skoro to są różne lata rozliczeniowe?
  3. Jak zaufać, że te porozumienie jest dobre, jak kiedyś zarząd przedstawił na święta 330zł tłumacząc niską kondycją, a pod biurowcem pojawiło się 6 nowych drogich samochodów.
  4. W innych zakładach też była jednorazowa wypłata i procentowe podwyżki, ale nikt tam nie zabierał z dodatku zmianowego, ani nie dawał wymyślonych dodatków funkcyjnych.
  5. Dlaczego te podwyżki robią rozjazd w wynagrodzeniach? Dobrze pamiętamy jak więcej zarabiali tylko wybrani. Po co znowu kombinować a nie zmienić taryfikator?
  6. Dlaczego straszycie, że nie będzie nagrody rocznej? Zysk jest mniejszy ponieważ na inwestycje EC wydano 2x więcej niż w ubiegłym. I po mimo minusu za 3 kwartał, wciąż jesteśmy na plusie… Do tego jak nie będą wypłacone żadne pieniądze to będzie policzone jako ZYSK 😉

  Jeżeli te podwyżki są takie genialne, to dlaczego są praktykowane komunistyczne praktyki jak szantaż, sianie zamętu i straszeniem ludzi, że nie będzie niczego… nawet nagrody rocznej?

  Mamy rok 2021 więc proszę wypłacić ludziom rekompensatę za rok 2021, wpisać do układu L2 które już funkcjonuję. A w nowym roku 2022 usiąść do rozmów o zmianie wynagrodzeń w taryfikatorze… wtedy każdy dostanie uczciwą podwyżkę, która przynajmniej w większej części pokryje szalejącą inflację, która w 2022 ma sięgnąć 12% od średniej krajowej która w 2022 będzie wynosić 6 tyś.
  6000×12%= 720zł tyle podrożeje życie…

  1. To miałoby sens. I to by uratowało SW. Ale nikt mu reki nie poda i na to się nie zgodzi.
   Chłopina przelicytował. Od nowego roku będzie miał słabo …

 12. Dodatek funkcyjny powstał z rozwiązanej puli pieniędzy z nagród dyrektorskich z których to (wg związków) korzystali tylko „Wybrani”. A czy teraz te pieniądze – tzw. dodatek funkcyjny to nie jest dla „Wybranych” , może tylko troszkę dla większej ilości „Wybranych”. Ale czy jest jakieś logiczne wyjaśnienie, dlaczego akurat ten dodatek ma przysługiwać kierownikom? Czy ktoś nad tym się pochylił i przeanalizował to? Czy obowiązki i odpowiedzialność wszystkich kierowników jest taka sama? Czy ten dodatek powinien być wypłacany równo dla tych co mają pod sobą 30 pracowników i dla tych co mają trzech pracowników? A może ten dodatek funkcyjny powinien być przeznaczony dla tych niższych grup, np. stetowniczych, aparatowych, na nich również spoczywa wielka odpowiedzialność, to może ich należy docenić. Może ktoś nam wytłumaczy logikę przyznawania tego dodatku funkcyknego.

  1. To samo pytanie zadaję od pewnego czasu i jeszcze nie uzyskałem odpowiedzi. Dlaczego kierownik np zmiany ma dostać dodatek funkcyjny za to że jest kierownikiem zmiany? Przecież jest odpowiednio wysoko wynagradzany za to że jest kierownikiem. Podwójna pensja ? Może dajmy im jeszcze jakiś dodatek, a aparatowy dostanie wielkie G…o. kto to wymyślił i jak możecie to pochwalać?

 13. dlaczegonie dostają żadnych dodatkow specjalisci branzowi pełniący funkcję Inspektora nadzoru? Biora odpowiedzialność za firmy obce za bezpieczeństwo ich a w razie wypadku ich sie dlugie lata ciąga po sądach. Mają większą odpowiedzialność niż sterowniczy czy aparatowi

  1. Kolego utrzymania ruchu jaką ty masz odpowiedzialnośc ,przestań pisać takie dyrdymały . Największą odpowiedzialność mają sterowniczy i aparatowy bo złe ruchy i instalacja może pójść w powietrze. Także tą waszą odpowiedzialność widać szczególnie na remontach.

 14. Co do remontow to na jednym z wydziałów …. ci co mają pilnować dobrze wykonanej pracy to tak pilnują i sie znają ze po remoncie jest co chwile odstawka … bo to bo tamto…. dwoch Panow z wydziału jednego nie ogarniają tematów …. a trzeba było tylko posłuchać aparatowego lub mistrza zmiany… ale oni zawsze mądrzejsi …. tylko jak cos jebnie to aparatowy tam musi włazić… i to odstawiać..

 15. Niektórzy muszą zrozumieć, że aktualnie aparatowy czy sterowniczy to nie chop po podstawówce, który dorabia na traktorze… Często są to już ludzie po szkołach wyższych i to z prawdziwego zdarzenia, a nie studiów specjalistycznych z Radomia. Dlatego większość myśli samodzielnie i potrafi liczyć.

 16. Szaraczek nad kim wisi prokurator ? Nad aparatowym, sterowniczym czy nad mistrzem, st.mistrzem, kierownikiem ? Rozśmieszyłeś mnie swoim wpisem m, jeszcze nie słyszałem by za spieprzenie swojej pracy odpowiadał aparatowy lub sterowniczy ale jego przełożony jak najbardziej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *