Dziś pytanie … dziś odpowiedź. Jak uruchomić pieniądze dla pracowników.

PYTANIE: ZZPRC nie podpisał co dalej?

ODPOWIEDŹ: Jeżeli już podjęli taką decyzję to chyba wiedzą co będą dalej robić. Najgorsze byłoby nie robienie nic. Bo z nie robienia nic pieniędzy dla pracowników nie będzie.

PYTANIE: A co mogą zrobić?

ODPOWIEDŹ: Możliwości jest kilka. Np. wysłać pismo do Zarządu z wnioskiem o renegocjację porozumienia z dnia 5 listopada br.

PYTANIE: Czy to możliwe?

ODPOWIEDŹ: No coś trzeba zrobić. Można np. zakończyć ten rok wypłatę tej jednorazowej nagrody 2500 zł. I na tym zakończyć. A rok 2022r. negocjować w trybie zgodnym z układem zbiorowym. Kontrowersje budzą podwyżki od stycznia 2022r. Ich wielkość, wielkość dodatku zmianowego. Zostawił bym to na przyszły rok.

PYTANIE: A jak pracodawca się nie zgodzi?

ODPOWIEDŹ: A dlaczego by nie? Novum jest to żeśmy w ogóle teraz rozmawiali o roku 2022.

PYTANIE: Ale pracodawca może się jednak nie zgodzić. To co wtedy?

ODPOWIEDŹ: Trudne pytanie. Może jednak warto jeszcze raz to przemyśleć i podpisać te zmiany do układu zbiorowego pracy? I po pierwszym kwartale 2022 ponowić walkę o podwyżki.

PYTANIE: Ale pracodawca zablokował możliwość negocjacji wskaźnika w 2022r.

ODPOWIEDŹ: Nie do końca. Udało się złagodzić pierwotny zapis. I przy dobrych wynikach będą możliwe dalsze rozmowy podwyżkowe.

12 komentarzy Dodaj swoje
  1. Nie chcę być „adwokatem diabła” ale w życiu jest tak że coś zrobisz pod wpływem chwili, a później przychodzi refleksja. I żeby była jasność daleko mi do tego Pana co tam rządzi w zzprc co chyba jest oczywiste kto śledzi od kilkudziesięciu lat działalność związkową w azotach.
   Ale rozumie czyny niektórych. każdy jest tylko człowiekiem. Czasem się pomyli, coś nie doczyta. Cos nie przemyśli.

   Jest jeden wątek prawny który można poruszyć przy argumentacji o renegocjację umowy. Organizacje powinny negocjować sposób podziału średniej kwoty 300 zł na pracownika. Tych rozmów nie było. Pracodawca przyniósł papiery gdzie od razu narzucone było 5,6 % podwyżki. A my powinniśmy rozmawiać o tym. Brak rozmów może być argumentem do nie podpisania papierów do układu zbiorowego pracy.

   Pytanie czy zzpr ma na tyle pokory by napisać o renegocjację porozumienia. Tak bywa w życiu że czasem umowy się aneksuje. To normalne. Pytanie też czy pracodawca przychyli się do tego.
   Paradoksalnie taka sytuacja gdzie nie musi wydawać pieniędzy jest dla niego korzystna. Powiem dałem a w nie chcecie. To nie.

   1. Zakłady należą do skarbu państwa, a nie do Jana Kowalskiego który we własnej prywatnej firmie powie nie chcecie to nie hehe. Zarząd na pewno musi się wytłumaczyć dlaczego 3500 pracowników nie dostało podwyżek. Chyba że państwo ma w głębokim poszanowaniu zwykłego pracownika… Wtedy przykro, że przyszło nam w takim kraju i w takich czasach żyć.

   2. Andrzeju a czy fer bylo postąpienie z dodatkiem? Sam mówiłeś ze was oszukano.
    Samo to dyskwalifikuje porozumienie, bo jak można oszukiwać w negocjacjach? Czy narzucenie że nie może być rozmów podwyżkowych w 22r, a niby mówili w trakcie negocjacji o powrocie do rozmów po 1kwartale.
    Czy to jest uczciwy partner (zarząd) do rozmów, negocjacji…

 1. A mi to się wydaje, że ktoś tu działa na korzyść zarządu a nie pracowników….jak mieli nic nie dać, tak nic nie muszą dać a związki dalej swoje „gierki” szkoda tylko, że szary zwykły aparatowy jest ostro r€@!ny w d***e ….nie wspominając o grupie 2 czy 3….

  1. Pracownik99 Je..ny bys był gdyby podpisali to porozumienie. Sprzedał bys sie za 100, czy 150zl?
   Chyba że jesteś od mistrza w górę to ty wyje.ał byś innych.

   1. No tak, nie podpisali, ale co dalej ? Nie podpisali w imię czego? Tak po prostu ? Trochę głupota, bo przez takie wojenki tylko pracownicy tracą. Nie tylko zmianowi tutaj pracują, a zwykli pracownicy na dniówkach stracą przez tą decyzję dodatkową godzinę, który miała być delikatną rekompensatą dla nierówności w dniach wolnych. Jeżeli w przyszłym roku nic nie uda się ugrać, albo ugrają tyle samo to będzie to klęska związków. Patrząc jaka jest sytuacja na rynku i jak może to wyglądać w przyszłym roku to żadnych podwyżek się nie spodziewam. Pamiętajcie, że tam gdzie związki i zarząd się bije, tam najwięcej tracą zwykli pracownicy. Tarnów już pewnie się cieszy bo wyszło lepiej niż się spodziewali… Zamiast dać ochłapy nie muszą dawać niczego, a oszczędnościami chętnie się podzielą między sobą

    1. Prawie prawda,ale jest jedno wielkie ALE. Ty zyskasz 150 zł a wybrani nie wiadomo jakim kluczem kierownicy twoje150 zł + nowy dodatek funkcyjny po 222 zł . T o zastanów się kto zyskuje na tych podwyżkach.

 2. Robert
  Teraz to tak narobili, że nawet 100zl nie dostaniesz…. całe szczęście nie tracę kasy na związki więc nie wymagam od nich czegokolwiek….obserwuje z boku i mogę stwierdzić jedynie, że to kabaret. A inni i tak powiedzą, że to „negocjacje” 🙂

 3. Panie Admin czy moze ma pan informacje ile poszczegolne spolki grupy azoty ( chodzi mi o 4 najwieksze ) w 3 kwartale mialy zysku netto?
  Z gory dziekuje.

 4. Pan Kam…..ski wpadł w samozachwyt. Co nabazgrał na stronie to jego ale tak pięknie to ubarwił ze prawdopodobnie unosi sie 20cm nad ziemią.
  Przewodniczący tez dumny z podwładnego .
  Słabi ludzie, nędzni w naszych oczach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *