„Pracownikom pragnę przypomnieć, że działamy społecznie. I wcale nie musimy tego robić. Ale robimy to, bo lubimy to robić. I robimy to z pasją”. Rozmowa z zespołem negocjacyjnym związku.

PYTANIE: Zakończyły się rozmowy. Myślisz, że sukcesem?

PRZEWODNICZĄCY: Z tym końcem negocjacji, poczekajmy do 10 listopada. Ale czy sukces? To zależy z której perspektywy na to spojrzeć. Z punktu widzenia pułapu z którego rozpoczęliśmy rozmowy i z punktu widzenia oczekiwań pracowników – to tak sobie. Z punktu widzenia obecnej sytuacji na rynku energetycznym – to zdecydowany sukces.

PYTANIE: Dlaczego nie udało się w pełni zrealizować zamierzenia negocjacyjne?

PRZEWODNICZĄCY: Z jednej strony jest pracodawca który ma określone plany i możliwości finansowe. Z drugiej strony my związkowcy. Spójrz na to co się dzieje na u nas w zakładzie. Stworzyły się jakby dwa obozy związkowe. Spójrz też na informacje ze stron związkowych obu frakcji. Są jak ogień i woda. Jakby pisały zupełnie o czymś innym. Mówi się o tym „fake news”-y

PYTANIE: Dlaczego ?

PRZEWODNICZĄCY: Nie wiem może względy ambicjonalne, może zbliżające się wybory członka zarządu z ramienia pracowników. Każdy podbijał stawkę i licytował kto więcej chce dla pracowników. Pracownicy czytali to utworzyły się ogromne oczekiwania i nadzieje. A wyszło jak wyszło.

Cele osiągnął pracodawca. Chciał żeby nie było podwyżek płac zasadniczych w 2021r. i nie było. Nie oznacza, to że pracownicy nie otrzymali pieniędzy. Były wypłaty jednorazowe no i na koniec roku ta wypłata 2500 zł. Dało to wskaźnik 2,8% wzrostu wynagrodzeń w roku 2021r. Nie jest to dużo bo inflacja już pisze się, że jest większa. Z punku widzenia tego co się dzieje na rynku energetycznym to dobre i tyle.

PYTANIE: Ale nowy rok starujemy z podwyżką 5,6% płac zasadniczych.

PRZEWODNICZĄCY: I to jest sukces. Tym bardziej, że jeśli wyniki Spółki będą dobre to będziemy rozmawiać dalej. Przypomnę, że od początku roku 2021r. startowaliśmy z pułapu 0%.

PYTANIE: Ale część pracowników oczekuje by ta podwyżka była po równo dla wszystkich.

PRZEWODNICZĄCY: Równe kwoty były dla wszystkich przez cały rok 2021. Bo były to wypłaty kwotowe. Podwyżki u nas zawsze były procentowe.

PYTANIE: Czy jest nadzieja, że w 2022 roku będzie lepsza atmosfera wśród związkowców?

PRZEWODNICZĄCY: Zbliża się kampania wyborcza. Więc mam wątpliwości. Myślę, że pojawią się nawet rozłamy wśród dziś teoretycznie współpracujących organizacji.

PYTANIE: A naszej organizacji. Do którego bloku jest bliżej?

PRZEWODNICZĄCY: Staramy się zachowywać tak aby korzyści dla pracowników były jak największe. Nie zamykamy się na frakcje, ale częściej nasze poparcie wiadomo gdzie jest – tam gdzie widnieją nasze pieczątki.

Na naszej stronie też jak zauważasz też staramy się o obiektywizm.

PYTANIE: No tak. Ale część komentatorów żali się że ich komentarze nie są publikowane?

PRZEWODNICZĄCY: Jesteśmy jedną z dwóch organizacji która pozwala na komentarze. Tu też starami się być obiektywni.

Proszę wybaczyć, ale nie będziemy publikować komentarzy które wypisują frustraci i heterzy obrażający innego pracownika lub mający wypowiedzi o charakterze politycznym. Jestem zadowolony z ilości wizyt na naszej stronie.

PYTANIE: Chciałbyś coś dodać na zakończenie?

PRZEWODNICZĄCY: Pracownikom pragnę przypomnieć, że działamy społecznie. I wcale nie musimy tego robić co robimy. Ale robimy to lubimy to robić. I robimy to z pasją.

38 komentarzy Dodaj swoje
  1. Pracuję jako starszy specjalista. Stawkę mam zgodną z układem zbiorowym pracy.
   Normalnie pracuję zarobkowo. Nie jestem oddelegowany. Nie mam kategorii 10 D.
   W GA PUŁAWY nie korzystam z żadnych przywilejów związkowych.
   Działamy całkowicie społecznie.

   1. Czyli jednak potwierdzasz że w 2021 było 2,8 % i w 2022 też będzie 2,8%, czyli razem 5,6%. To twój wpis powyżej:”Były wypłaty jednorazowe no i na koniec roku ta wypłata 2500 zł. Dało to wskaźnik 2,8% wzrostu wynagrodzeń w roku 2021r”.

    1. Napiszę i tu jeszcze raz. Może wtedy zrozumiesz.
     Podwyżka od stycznia będzie 5,6% czy to ci się podoba czy nie.
     Nie rozróżniasz różnicy między wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń a podwyżką płac zasadniczych.

 1. Ludzie czego wy nie rozumiecie, nie chce absolutnie nikogo bronić ale prezes siedzi w zarządzie całej Grupy wiec raczej wie jakie na dzień dzisiejszy są ich możliwości co do podwyżek. Ludzie na forum ZZPRC odgrazaja się pogotowiem strajkowym tylko małe pytanie co to wam da? Ano nic wam nie da bo nikt instalacji nie odstawi. Nie zgodzicie się nic nie będziecie mieli. Stopy procentowe jeszcze bardziej pójdą w górę i będziecie płakać ze nie macie z czego spłacać. W JSW gdzie pracuje kikadziesiat tysięcy ludzi i którzy mogli by wyjść na ulicę Warszawy i ja całkowicie zablokować związki zgodziły się na 5% i wszyscy są zadowoleni. Ale przecież Azotniakom się należy i ochłapow nie biorą. Przestancie marudzić pokażcie trochę pokory podpiszcie te kwity a od nowego roku walczcie dalej.

  1. Do Grzesiek:
   Chciałem tylko przypomnieć że Azoty należą do skarbu państwa i każdy zatrudniony powinien być zadowolony z podwyżek 🙂 dlaczego dodatek zmianowy ma być 50zł jak wychodzi 95zł? Analogicznie dlaczego dodatek funkcyjny 20% z grupy 1A czyli 400zł a nie jak u nas 50? I dlaczego nie 300zł dla kazdego? Albo 2.8% od średniej zakładowej? Przecież to bez znaczenia ile i jak komu wpłynie na konto 😉

 2. Wszystko super tylko ze wzrost dodatku zmianowego powinniwn byc wg ZUZP a nie jakaś kwota wymyślona. Wychodzi na to ze pracownik zmianowy jest w tej sytuacji pokrzywdzony. Tak nie może byc.

 3. Adminie w porozumieniu jest zapis że aby wprowadzić podwyżkę dod zmianowego należy wprowadzić zmiany w ZUZP. Czy to przypadkiem nie będzie na naszą niekorzyść w przyszłości? Np dod zmianowy przestanie się aktualizować o dany procent od średniej zakładowej. Proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam.

  1. Zapis o zmianach w sprawie dodatku zmianowego jest konieczny po to on wzrósł.
   Gdyby go nie było dodatek by nie wzrósł bo już osiągnął swoją maksymalną wartość wg obowiązującego układu zbiorowego pracy.
   Mamy w swoich szeregach również pracowników zmianowych.
   Normalnie dodatek rośnie o wskaźnik podwyżki czyli byłby mnożony przez 5,6% ale jest zapis w ZUZP
   ART. 16 punkt 6
   Jeżeli proporcja obowiązującego dodatku zmianowego do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalno-rentowe za ubiegły rok obrotowy będzie niższa niż 21% dla pracowników zatrudnionych w systemie zmianowym i 16 % dla pracowników zatrudnionych na stanowisku portier, dodatek zmianowy zostanie zwaloryzowany do poziomu odpowiednio 21% dla pracowników zatrudnionych w systemie zmianowym i 16% dla pracowników zatrudnionych na stanowisku portier, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalno-rentowe za ubiegły rok obrotowy, z zastrzeżeniem ust. 6.

 4. PRZEWODNICZĄCY: Równe kwoty były dla wszystkich przez cały rok 2021. Bo były to wypłaty kwotowe. Podwyżki u nas zawsze były procentowe
  Zawsze procentowe? To proszę podać mi jakąś podstawę prawną czy zapis który to ,,zawsze,, określa?
  Grupy zaszeregowania rozróżniają stanowiska więc co stoi na przeszkodzie dać wszystkim równo 300zl?

   1. Andrzeju, pamiętaj o jednej rzeczy, dość ważnej. Stanowisk robotniczych, które zyskają na podziale podwyżek po rowno jest zdecydowanie więcej, niż kierowniczych które zyskają na podziale procentowym.
    Kto pierwszy to zrozumie zyska przychylność większości załogi, niedługo, niektórym może się to przydać, może warto by to wykorzystać 😏

 5. Przewodniczący i zastępcy związku ci co nie pracują i siedzą w biurach i pierdz… w stołek mają 10D to około 11 000 zł .
  Wychodzi im podwyżka z 5,6% wychodzi 650 zł czy myślisz że się poświecą i stracą 350 z ł na rzecz 300 zł.?????
  Wartownik zapieprzjacy na dworze mróz czy upał ma 3000 zł mu z 5,6% wychodzi 150 zł
  I to jest hańba
  Rządzący się sami wyżywią…

  1. Pełna zgoda STOKPA. Operatorów maszyn i Aparatowych też jest bardzo liczna grupa. Nawet sterowniczy z 5B zyska 24 zł na kwotowej podwyżce w wysokości 300 zł. Dopiero o 6 grupy „traci” się na kwotowej podwyżce. Chciałbym przypomnieć, że żołądki mamy takie same, a wydatki napewno nie mniejsze.

  1. Już pisałem.
   Dodatek powinien wzrosnąć o 5,6 %x1730 zł= 95 zł ale nie może bo jest pułap 21% art.16 punkt 5 że nie może przekroczyć 21% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalno-rentowe za ubiegły rok obrotowy. Czyli w styczniu 2022 będą liczyć za rok 2021r.
   Ponieważ jest już pułap 21% pracownicy zmianowi by nic nie dostali.
   A tak jest 50 zł.
   PS coś chyba tu namieszałem ma być chyba nie niższy niż…..
   Przepraszam za pomyłkę.

   1. Czyli zmianowi stracą dodatkowe 45 złotych. Suuuuuuuper. Będziemy sponsorować „dniówkowym” dodatkową godzinkę. Coraz mniej mi się to podoba.

    1. Póki co to pracownicy zmianowi pracują średnio 16 godzin mniej miesięcznie niż dniowkowi wiec z tym sponsorowaniem godzin jest chyba odwrotnie niż napisałeś…

     1. Może i krócej zmianowi o te 16 godzin pracują ale pragnę przypomnieć że pracują również w święta czy różne inne ustawowo dni wolne od pracy gdzie biuro spędza czas z rodziną czy znajomymi ale skoro taki miód na zmianach to zapraszamy zawsze się można przenieść z cieplutkiego biura na zmiany i korzystać z tego krótszego wymiaru pracy czy też zmianowego które tak was dniówkowych boli

     2. To zapraszam ma zmiany i zobaczymy czy taki chętny będziesz przychodzić w święta i niedziele

 6. czy oprócz tych 2500zł będzie nagroda na święta, czy tak jak zawsze nas urocza i jednym będą chcieli wszystko załatwić?

  1. jak pracujesz ponad 3 miesiące do dostaniesz dodatkowo nagrodę na święta w wysokość min. 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w spółce( nie mylić z płaca zasadnicza).
   około 1300 zł

 7. A czy związki beda wystapywsc o powiedzmy nagrodę „plus „na święta czy tylko to co jest w układzie. No i druga sprawa bony żywnościowe ile można czekac na decyzje bo realizuje juz sie je….

   1. Może już czas poinformować odpowiednie instytucje (np. PIP). Niech skontrolują ceny w STOZAPie i jak to się ma do wartości kartki (bonu). Żeby uzupełnić wydatek energetyczny to trzeba wydać 2 kartki. Za 1 bon można kupić 4 kawałeczki śledzia i 1/4 chleba, albo łyżkę zupy i 1/4 chleba. Przecież to jest jakiś żart. Ceny w STOZAPie, a wartość bonu :)))))))

 8. Wy nie macie na nic wplywu.
  I podwyzki nie zostaly wynegocjowane tylko zarząd dal tyle ile chciał i nawet grosza wiecej a Wy tylko byliscie tam obecni i nic wiecej.
  Wiec nie przypusujcie sobie sukcesu związkowego bo pytam z jakiej racji?!

  1. Związki wynegocjowały dodatek funkcyjny bo jakiś nie przypominam sobie aby to zarząd wyszedł z taką inicjatywą. % i dodatek zrobiły różnice między chłopem pańszczyźnianym a szlachtą. Ot takie prawo i sprawiedliwość.

 9. Jezeli tak to ja sie pytam ggdzie tu jest ten swietny polski lad dobrobyt i wszytskim zyje sie coraz lepiej ?bo to cofanie sie z ta 4 brygadowka wstecz a nie rozwoj zachodnio europejski

 10. Mysle ze smialo ten procent albo 2 mozna bylo wyrwac jakby zwiazki wogole podjely negocjacje bo narazie to ile daly tyle wziely chcialy 12 zarzad 5 to chyba negocjacje jakos pozniej zblizaja te procenty do siebie a nie zarzad dal a Kaminski wziol bo to glownie tego zwiazku sprawka . Bardzo dobrze ze wrega siedzial ciho jak nie ma z kim gadac bo wszytsko nagrane przed …. Wstyd ….. Ale dobrze bo chodza sluchy ze czlonkowie S i jestem swiadkiem dwoch ze wypisuja sie oczywiscie sa pracownikami tak zwanymi robolami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *